Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%20
Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü Songül Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü Songül Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü Songül Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü Songül

Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü

Liste Fiyatı : 120,00TL
İndirimli Fiyat : 96,00TL
Kazancınız : 24,00TL
Havale/EFT ile : 94,08TL
%20
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786257602686
116532
Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü
Osmanlı Devleti'nden Günümüze Vergilendirme Yetkisinin Dönüşümü
96.00

Vergilendirme yetkisi devletin egemenlik gücünün en önemli göstergelerinden biridir. Devlet anlayışında, yapısında ve hukuk sisteminde ortaya çıkan farklılıklar yetkinin kullanılmasında da kendini göstermektedir. Osmanlı Devleti’nde vergilendirme yetkisi tarihsel süreçte şekillenmiştir. Şer’i hükümlerin birincil hukuk kaynağı olduğu Osmanlı Devleti’nde vergilendirme yetkisi de asli olarak bu kurallara göre kullanılmıştır. Zaman içerisinde devletin dönüşümü yetkinin kullanılmasında da farklı aktörleri ortaya çıkarmıştır. Dünyada yaşanan gelişmelerle 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Yapılan düzenlemelerde vergilendirme yetkisini de yerini alarak demokrasi anlayışına uygun gelişmeler yaşanmıştır. Yasama organı vergilendirme yetkisinin kullanılmasına dahil olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde ise kurulduğu günden bu yana yetkinin kullanımı anayasal düzenlemelerle yasama organına ait olmuştur. Ancak tarihi sürece baktığımızda zaman zaman farklı uygulamalara başvurulduğu, vergilendirme yetkisinin kullanımında ekonomik ve siyasi durumların etkisiyle bu süreçte yer alan aktörlerin rollerinin değişim içerisinde olduğu dikkati çekmektedir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti’nden günümüze geçen süreçte vergilendirme yetkisinin nasıl bir farklılaşma içerisine girdiği araştırılacaktır.

 • Açıklama
  • Vergilendirme yetkisi devletin egemenlik gücünün en önemli göstergelerinden biridir. Devlet anlayışında, yapısında ve hukuk sisteminde ortaya çıkan farklılıklar yetkinin kullanılmasında da kendini göstermektedir. Osmanlı Devleti’nde vergilendirme yetkisi tarihsel süreçte şekillenmiştir. Şer’i hükümlerin birincil hukuk kaynağı olduğu Osmanlı Devleti’nde vergilendirme yetkisi de asli olarak bu kurallara göre kullanılmıştır. Zaman içerisinde devletin dönüşümü yetkinin kullanılmasında da farklı aktörleri ortaya çıkarmıştır. Dünyada yaşanan gelişmelerle 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Yapılan düzenlemelerde vergilendirme yetkisini de yerini alarak demokrasi anlayışına uygun gelişmeler yaşanmıştır. Yasama organı vergilendirme yetkisinin kullanılmasına dahil olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde ise kurulduğu günden bu yana yetkinin kullanımı anayasal düzenlemelerle yasama organına ait olmuştur. Ancak tarihi sürece baktığımızda zaman zaman farklı uygulamalara başvurulduğu, vergilendirme yetkisinin kullanımında ekonomik ve siyasi durumların etkisiyle bu süreçte yer alan aktörlerin rollerinin değişim içerisinde olduğu dikkati çekmektedir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti’nden günümüze geçen süreçte vergilendirme yetkisinin nasıl bir farklılaşma içerisine girdiği araştırılacaktır.

   Stok Kodu
   :
   9786257602686
   Boyut
   :
   21x30
   Sayfa Sayısı
   :
   184
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Basım Tarihi
   :
   2023
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat